Chci získat hypotéku, ale nevím jak

Každý v současné ale i v dřívější době, určitě přemýšlel o hypotéce. Ale víte jak správně postupovat při podání žádosti o hypotéku, nebo jak takovou hypotéku vůbec získat ? Dělí se hypotéka do nějakých skupin ? nebo ji může získat každý ?

Vyřízení hypotéky jako takové vám zabere přibližně 3-4 týdnů, záleží na bance u které o danou hypotéku budete žádat. Peníze z hypotéky můžete získat do dvou týdnů pouze v případech že celý průběh žádosti o hypotéku probíhá hladce, pokud se však stane že se vyskytne jakákoliv malá chybička můžete na samotné vyplacení hypotéky čekat třeba i 4 až 6 týdnů. Takže pro samotný hladký průběh si musíte připravit hned několik dokumentů, a veškeré potřebné informace.

Přemýšlíte o hypotéce ?

Jak jistě víte, nebo jste si mohli kdekoliv na internetu přečíst je to že podmínky pro získání hypotéky jako takové se s přibývajícími roky zpřísňují a zpřísňují, a bohužel to bude čím dál tím víc těžší a těžší. Tím vás samozřejmě nechceme zastrašit, to v žádném případě. Jen tím chceme upozornit na to že hypotéku i když si to většina myslí, nemůže získat každý a jen tak někdo. Jak už bylo zmíněno výše, čeká vás tří až čtyřtýdenní vyřizování a zařizování.

Jako první důležitou podmínkou je samozřejmě věk žadatele. Pokud chcete hypotéku získat musíte být starší 18ti let a mladší 68 let. A to z toho důvodu že o hypotéku může žádat pouze osoba zletilá a můžete o ni požádat do 68 let z důvodu že se ve věku více jak 70 let může stát cokoliv, a poté by nebyl nikdo kdo by za vás hypotéku splácel.

Jako druhá věc je samozřejmě váš příjem, do této kategorie můžeme zařadit cca 4 typů příjmů, které banka uzná za vhodné. Těmi jsou :

  1. Mzda z vašeho momentálního zaměstnání
  2. Pokud podnikáte, tak příjmy z podnikání
  3. důchod – může to být jak starobní nebo invalidní tak ale i sirotčí nebo vdovský
  4. Pokud využíváte rodičovský příspěvek, banka vám uzná i doklad z rodičovského příspěvku

Samozřejmě jste slyšeli i pojem Bonita, Bonita je pro banky velice důležitá a to z toho důvodu že díky bonitě, mohou banky zjistit zda jste schopni vše bez problémů splácet. A také u vás v žádné případě nesmí najít žádný záznam v rejstříku dlužníků, Pokud tedy máte nebo jste měly exekuce, hypotéku nezískáte do té doby než bude váš rejstřík opět naprosto čistý.

Podle nově stanoveného zákona který začne platit 1.4.2022, váš měsíční příjem nesmí přesáhnout cca 8,5 násobek. Podle této částky vám poté banka vypočítá kolik vám vlastně mohou půjčit.

Pokud o hypotéku opravdu moc stojí, můžete si zvýšit tzv. šanci na získání hypotéky, tuto šanci si zvýšíte například tím že podáte žádost společně se svým spolužadatelem. Bankám tato možnost vyhovuje více a to z toho důvodu, že pokud daná osoba vypadne s příjmem mají za něho náhradu právě vámi zvoleného spolužadatele. Pro spolužadatele však platí naprosto stejné podmínky jako pro žadatele.

Hypotéka v pěti krocích

Jaké dokumenty si mám připravit ?

Pokud jste zaměstnanec připravte si svůj průkaz totožnosti (občanský průkaz), vaše výplatní pásky nebo mzdový list (musíte předložit výplatní pásky ale i mzdové listy za posledních šest měsíců, a to z toho důvodu že jak při žádosti o půjčku tak i při žádosti o hypotéku musíte mít odpracováno maximálně půl roku (tedy šest měsíců). Jako další si musíte zažádat a připravit potvrzení od vašeho zaměstnavatele o vašem průměrném příjmu. A pokud si jakkoliv přivyděláváte připravte si i osobní příjmy.

Pokud jste podnikatel (nebo osoba OSVČ) připravte si opět váš průkaz totožnosti, poté svůj živnostenský list a popřipadě i Koncese, také si musíte připravit potvrzení o tom že řádně platíte sociální a zdravotní, a přiznání k dani z příjmu za nejlépe poslední dva roky. Pokud jste v pronájmu musíte předložit i vaši nájemní smlouvu, a pokud naopak vlastníte nějakou nemovitost musíte doložit i vlastnický list k dané nemovitosti.

Vždy si před samotným podání žádosti, vše prostudujte nebo si nechte poradit o jakéhokoliv hypotečního poradce který vám poradí jak hypotéku získat , aby jste se vyvarovali případům že budete ve výsledku překvapení.