Chovat morčata je jednoduché. Zvládnou to i děti

Postarat se o morče není zase tak moc složitá a těžká věc. Toto malé zvířátko se doporučuje jako první domácí mazlíček pro děti, aby se naučily zodpovědnosti a kladnému vztahu ke zvířatům všeobecně. Právě díky tomu, že morčata nemají vyvinutý reflex kousání v obraně, nemusíme mít strach, že naše ratolest přijde s kousnutím na prstě. Také na pohlaví nezáleží. Jen rozdíl ve velikosti mezi samcem a samicí je trošku patrný.
Morče pochází z Jižní Ameriky, kde se chová jak doma k dětem, tak na maso. Hojně se vyskytuje od Brazílie po severní Argentinu až po Peru, kde žije i v horských oblastech And.
pruhované morče
Při objevení Ameriky se s mořeplavci dostalo i do Španělska a Anglie, odtud pak do celého světa. Morčata dosahují váhy do jednoho kilogramu a jsou dlouhá 20-30 centimetrů. Přestože je staří Inkové chovali na maso, jsou to velmi společenská zvířata. Stala se tak brzy po kolonizaci oblíbená mezi rodinami s dětmi.
peruánský morče
Využití morče nenašlo jen jako domácí mazlíček, nýbrž také jako terapeutický pomocník mezi seniory. Díky své velikosti a váze se s ním snadno manipuluje. Rádo se mazlí, je klidné povahy a občas se stane, že člověku usnou na klíně. Je to také denní tvor, takže jeho aktivita v noci je minimální. Jde se jen napít a zkontrolovat přísun potravy. Má totiž velice dobrý čich a sluch, takže se v noci snadno orientuje. Jen hlasové projevy jsou u morčete slyšitelnější více než u jiných hlodavců. Dorozumívají se jednak mezi sebou a také se snadno naučí na zvuky v domácnosti. Je tedy možné, že uslyší-li pytlík nebo nádobu se zrním, bude pískat a dožadovat se laskomin. Jak se ale o morče starat?
Pokud chceme mít morče doma, měli bychom mu zajistit vhodnou klec nejenom velikostně, ale i vzdušně. Můžeme jich chovat i více pospolu, ve volné přírodě tvoří skupinky až deseti jedinců, samci se lépe snášejí, jen pokud mezi nimi není samice. Jako podestýlku mají morčata ráda hobliny nebo granulovaný papír, který lépe absorbuje. Výměna je jednoduchá. Lopatkou nabereme znečistěnou podestýlku a po umytí klece nasteleme novou, čistou.
morče v květináči
Protože jim neustále dorůstají zuby, musí si je obrušovat. Jsou tedy ideální větvičky z ovocných stromů na okusování a neustálý přísun sena. Tvrdé pečivo by měla mít morčata jen občas, protože kvůli obsaženému tuky by brzy byla příliš tlustá. Naopak mrkev, jablko, papriku, okurku a jinou zeleninu a ovoce můžeme střídat obden. Ubikace s morčetem by neměla být umístěna blízko televize ani radiátoru a vyvarovat bychom se měli i průvanu.

Foamiran

Jedná se o výtvarný materiál, který na první pohled vypadá jako obyčejná pěnová hmota. Vyrábí se v široké barevné škále a prodává se ve formátu A3 nebo A4, v tloušťce asi 1 mm. Jeho vlastnosti jsou ovšem neobyčejné, neboť se dá po zahřátí tvarovat. Nejčastěji je využíván k floristickým účelům. Stočením vystřižených květinových lístků, totiž vzniká docela realistické žilkování. Když se výrobek povede, vypadají květiny na pohled živě a rozdíl je patrný až při doteku. Často se z něj vyrábí růže, ale je vhodný i pro jiné květiny, například vánoční cesmínu.
olejové pastely
A nejen to. Pokud jste kreativní, můžete s trochou šikovnosti vytvarovat třeba slušivý klobouček panenkám. Fantazii se meze nekladou. I když není tento materiál na českém trhu úplně rozšířen, dá se sehnat v některých kreativních potřebách a specializovaných internetových obchodech. Častěji než se samotným materiálem se setkáváme s hotovými výrobky, nejčastěji všelijakými ozdobami do vlasů, které bývají docela drahé. Na tom vytvořit si vlastní květinu však není nic těžkého.
Návod na výrobu růže
Začneme tak, že si vezmeme zvolený kus materiálu a nastříháme ho nůžkami na obdélníky, ty potom vystříháme do tvaru kapek. Aby byla květina realističtější, můžeme budoucí lístky barevně tónovat olejovými pastely. K dosažení kýženého efektu použijeme vlhčený ubrousek, který si dáme na prst a následně jej nabarvíme pastelem. Lístky potom z obou stran přejíždíme obarveným ubrouskem. Když jsou lístky barevné. Zapneme na nízký stupeň žehličku, opatrně na ní položíme lístek a přejíždíme po něm špejlí, dokud se nezačne kroutit. Po té ho opatrně sundáme, a dokud je teplý, v prstech zkroutíme a pomačkáme. Když lístek zase narovnáme, budou na něm reliéfy připomínající žilkování. Proces opakujeme se všemi vystřiženými a nabarvenými lístky. Když jsou hotové, vezmeme polystyrenovou kuličku (dá se pracovat i bez ní), stočíme jeden lístek, kterým začneme utvářet střed růže, a tavnou pistolí ho přilepíme ke kuličce. Postupně lepíme od středu kuličky další a další lístky, dokud není celý květ hotový. Pokud chcete, aby měl květ kališní lístky, připravte si zelený foamiran, nastříhejte z něj pěticípé hvězdy, veliké úměrně květu a obdobným způsobem je nabarvěte, zkruťte a přilepte ze spodu tavnou pistolí. Stonek lze udělat ze špejle, na kterou napíchneme květ a obarvíme ji, nebo obalíme floristickou páskou.
foamiranová květina
Ze zeleného foamiranu můžeme zhotovit i další listy, které lze ke stonku připevnit za pomoci floristické pásky, tavné pistole a drátku. Pokud však už v nějakých výtvarných potřebách seženete foamiran, budou tam mít pravděpodobně i spoustu doplňujících předmětů, které vám usnadní práci. Například již hotové stonky s drátem uvnitř, nebo zelené papírové listy na drátku. A pokud vás nebaví stříhat a chcete si celý proces usnadnit, prodává se i polotovar již ve tvaru okvětních lístků.

Vždycky si všechno kopírujte

Nejlepší je dělat si písemné kopie skoro všeho, co jen máte po ruce a je to alespoň trochu důležité. I když si myslíte, že je to jen taková formalitka, bez které to přece půjde taky, nevěřte tomuto zrádnému hlasu a všechno oskenujte. Jen si vezměte, kolik problémů by se na světě vyřešilo, kdyby si lidé nechali původní znění smlouvy či okopírovali si dostatečně například závěť – to se potom totiž bez těchto kopií těžce něco dokazuje a je to vždycky slovo proti slovu, zatímco kdyby to bylo na papíře, je to černé na bílém a není třeba nic řešit.
kreslený obrázek popisující podpis smlouvy na modrém podkladu
Dejme tomu, že uzavřete darovací smlouvu (byť i ústní) a dáte svému rodinnému příslušníkovi, třeba synovi, vaše auto. Auto je věc nemovitá, takže nemusíte mít žádnou písemnou smlouvu a můžete si takhle darovat, co chcete. Valná většina lidí ani nepovažuje za důležité něco takového sepsat na papír, je to přeci v rodině, co by se tam přihodilo. No jo, jenže synáčkovi něco přelétne přes nos a auto vám přestane půjčovat, najednou si jej začne nárokovat a pak ho třeba prodá a ještě vám vynadá, že co do toho strkáte nos. Peníze utratí nebo prošustruje a máte to. A teď si vezměte situaci, že byste chtěli syna potrestat za takové chování, ale jak na to? No samozřejmě odvolání daru. Jenomže bez smlouvy si můžete leda tak pískat před soudní síní, protože to je tak všechno, co se stane. Syn bude tvrdit, že jste mu dali auto a tím to hasne. Kdyby jenom byla nějaká smlouva, viďte.
plné police složek dokumentů v kanceláři
Samozřejmě, abyste mohli takhle všechno kopírovat a skenovat, je třeba, abyste měli nejen funkční tiskárnu, ale také pořádnou zásobu náplní do tiskárny, třeba právě ricoh sp 204sfmw toner, pro případ, že byste byli nějak moc aktivní a potřebovali byste okopírovat hned vícero dokumentů týdně. A navíc, tiskárna se hodí i pro případy jiné, než tyto závažné, tak na nic nečekejte a zařiďte se pro strejčka příhodu!