Meditace jako klíč k lepšímu životu

V dnešní uspěchané době jsme se příliš vzdálili věcem, které pro mnoho kultur byly na běžném denním pořádku. U nás úplně obvyklé nebyly, ale poslední dobou si nachází čím dál větší počet příznivců. Jejich blahodárný vliv na lidský organismus byl mnohokrát vědecky potvrzen. Řeč je o meditacích. Nemusíte kvůli nim chodit na žádné kurzy, ani si platit členství ve spolcích. Meditovat můžete kdykoliv, kdekoliv, a zadarmo.

meditující slečna

Naučí se to i začátečníci
Je naivní si myslet, že během meditace se dostane vaše vědomí do jiné dimenze. Toto umí spíš jen Indiáni a hrstka dalších lidí, pro které jsou meditace běžná denní činnost, a věnují se jí od útlého věku. Nám v moderní civilizaci bohatě postačí, když si zameditujeme třeba pomocí Youtube. Najdeme zde spoustu meditací pro pokročilé, a hlavně pro začátečníky. Jak jinak začít, když nechcete utrácet tisíce za kurzy?

Základem je vybrat si vhodnou meditaci, nejlépe podle doporučení v komentářích nebo na internetu. Najdete si tak snadno tu, která pro vás bude vhodná. Chcete meditovat jen tak, nebo zlepšit své vnímání světa? Chcete se naučit být pozitivní? Začínáte se zajímat o to, že myšlenky mají vliv na váš život? Všechny tyto meditace najdete volně přístupné.

Chce to klid
Zdá se to být snadné, ale myšlenky se vám derou na povrch pořád. Při meditace se člověk snaží na chvilku vypnout a na nic nemyslet. Jde o souboj podvědomí a vědomí. Najděte si klidné místo, kde vás nebude rušit nikdo a nic. Zkontrolujte si internetové připojení, případně vypněte reklamy.

meditující muž

Ve videu vás meditací provede ten, kdo ji nahrál. Dají se najít opravdu skvělé meditace, po kterých se budete cítit mnohem lépe. Najdete jak zahraniční, tak v českém jazyce. Stačí jen poslouchat hlas ve videu, dýchat podle pokynů, a na nic nemyslet. Zpočátku to nebude snadné, ale čím déle budete meditace praktikovat, tím snadněji to půjde, a tím lépe vám bude.

Pozor – nemyslete si, že díky meditacím budete do týdne zdraví, krásní, úspěšní a bohatí! Tak to nefunguje. Meditace vám ale pomohou zklidnit a pročistit mysl, zbaví vás stresu, strachu a pomohou vám nastartovat pozitivní myšlení, díky kterému toto všechno můžete získat.

Osvětim – jedno z nejkrutějších míst druhé světové války

Již podle názvu, koncentrační tábory sloužily ke srocování lidí a vyhlazovací tábory k jejich následné likvidaci. Osvětim byla spojením koncentračního i vyhlazovacího, což mělo za následek, že se daná zvěrstva ještě víc prohloubila a rozepjala.

Nebuďte zmatení, pokud se setkáte s názvy Osvětim I, Březinka a Osvětim III. Jedná se o označení jednotlivých částí komplexu a jejich přilehlých 40 budov. Ne nadarmo se Osvětimi přezdívá „továrna na smrt“. Jednalo se o největší tábor na světě a počet obětí se odhaduje na téměř milion a půl lidí.
ulička v Osvětimi

Příčiny smrti byly různé, v každém případě hrůzné. Někteří zemřeli vyčerpáním. Odtud také pochází fráze „Arbeit macht frei“, tedy že až smrt způsobená tvrdou dřinou, člověka osvobodí. Další vyhladověli. Dokonce jsou známy případy, kdy byli lidé nuceni snížit se ke kanibalismu. Jiní podlehli nemocem způsobenými absencí lékařské péče a otřesnými hygienickými podmínkami. Vybraní se stali obětmi lékařských experimentů. Nemalému množství lidí pohasl život ve spalovnách nebo naposledy vydechli v plynových komorách. 

brána Osvětimi

Josef Mengele

Nechvalně známým jménem spojovaným s Osvětimí je Josef Mengele, takzvaný „Doktor smrt“ nebo „Anděl smrti“, který prováděl nehumánní pokusy na vězních. Své oběti si vybíral sám a nejprve se snažil získat si jejich náklonost tím, že jim dával jídlo navíc. Nejčastěji se jednalo o dvojčata a těhotné ženy. Většina experimentů byla prováděna bez jakéhokoli umrtvení. Někteří dokonce při plném vědomí sledovali své orgány mimo tělo. V minulém roce zemřela žena zvaná „Mengeleho děvče“, která byla posledním žijícím člověkem, který se ocitl v Mengeleho rukách. Mengele doslova unikl trestu. Skrýval se po celém světě a byl nalezen až po smrti.

lidské protézy

Mezi další krutá místa druhé světové války patřily například:

·         Terezín

·         Dachau

·         Buchenwald

·         Treblinka

·         Mauthausen

Umět vše stihnout není nic těžkého, naučte se to!

Taky sedíte večer u počítače, vyřizujete vše, co jste měli stihnout za celý den a přemýšlíte, kam se všechen ten čas poděl? Vždyť jste nic neudělali, jenže to byla pomoc s domácím úkolem, uvaření večeře, vykoupání, …

budík ve tvaru vajíčka

1.       Časový plán

Úplně nejjednodušší metodou je sepsat si časový plán. Nepište si do něj jen to, co musíte udělat. Sepište si i kdy to udělat, a hlavně jak dlouho by Vám to teoreticky mělo zabrat. Pomůže Vám to tak lépe si rozvrhnout Vaše aktivity.

Mezi další tipy časového plánu se řadí i započítání úplně všeho. Napište do něj půlhodinu, co jste jedli snídani, patnáct minut na vysprchování se, hodinu na pomoc dětem s domácími úkoly. Pak si večer sedněte, podívejte se na Váš list a řekněte si, zda jste opravdu udělali takové nic, nebo jste Váš den maximálně využili.

2.       Metoda Pomodoro

Možná tuto metodu také znáte pod názvem rajčatová metoda. Při této metodě jde o to, že si nastavíte budíka (dříve se používal kuchyňský, který se nejdříve vytvářel ve tvaru rajčat, proto rajčatová metoda) například jen na pět minut, ale během těch pěti minut neděláte nic jiného než jen soustředit se na daný úkol. Po uběhnutí doby, kterou jste si nastavili, si můžete dopřát pauzu a pokračovat a pořád dokola.
žába sedící na leknínu

3.       Dvouminutové pravidlo

Pravidlo dvou minut je jednoduché na naučení a velice pomocné. Pokud se před Vámi objeví úkol, který by zabral méně než dvě minuty, udělejte ho teď hned a upřednostněte ho před jiným. Díky tomu stihnete sice například jen 10 malých úloh, ale ve výsledku Vám zabraly pouhých dvacet minut, místo toho, abyste se museli rozmýšlet, co první.

4.       Snězte svou žábu

Nebojte, je to pouze obrazné pojmenování pro věc, která se Vám nechce udělat. Jde o to, že pokud svůj den zahájíte tím, že uděláte ten nejsložitější a nejhorší úkol, do kterého se Vám vůbec nechce, pak už to bude jen lepší a lepší.

5.       Metoda 30 sekund

Tak to je známé snad pro každého z nás. Nejhorší je začít. Nastavte si proto Váš cíl pouze na třicet sekund, po kterých budete danou činnost vykonávat. Nejde při ní o to, že byste toho stihli hrozně moc, jako spíše o to, nabudit Vás k tomu abyste s ní vůbec začali. Protože jakmile jednou začnete bude pro Vás lehčí ji dokončit.