Lehký úvod do kryptoměn

Krypto, blockchain, burza. Každý kdo se více do hloubky pohybuje na internetu tyto slova již určitě slyšel. Není se čemu divit, jelikož souvisejí s penězi a o ty je zájem vždy.

Co to, ale ta kryptoměna je? Kryptoměna je jakákoliv měna, fungující v síti blockchainu, který je decentralizovaný. Znamená to, že ji nikdo nevlastní a v mnoha případech může být dosti nestabilní. Nevlastní jí žádná banka a žádná instituce ji nemůže ovlivňovat či vidět její provoz, tudíž její transakce.

bitcoin

Nejznámější z nich je dnes Bitcoin, za kterým stojí, pod pseudonymem, Satoshi Nakamoto. Vytvořil ji v roce 2009 a nechal v oběhu 21 milionů coinů, ze kterých si osobně nechal milión. Tenkrát měl hodnotu pouhých pár centů, ale dnes má jeden bitcoin cenu přes jeden milion korun, což rozhodně není zanedbatelné množství. Celý systém kryptoměn funguje na již zmíněném blockchainu, kde každá transakce musí být takzvaně vytěžena. Informace o transakci se převedou do bloku, který následně těžaři svou výpočetní technologií vytěží, zpracují, a transakce může proběhnout. Za tuto činnost jsou odměněni určitou částkou dané kryptoměny.

analýza bitocinu

Díky všem teto věcem, a hlavně díky stoupající hodnotě různých měn, se do tohoto prostředí vrhlo spousta lidí, kteří za vidinou rychlého zbohatnutí, do nich investovali někdy i ne zrovna malé peníze. Spousta z nich toho docílila, ovšem další půlka o spoustu mohla přijít, jelikož nebyli dostatečně informováni o kolísavosti trhu a celkovém fungování měn. Někteří se i pokusili udělat si své živobytí právě z již zmiňovaného těžení, které mimo jiné mělo a stále má, velký důraz na nynější nedostatek grafických karet na trhu. Dnes se tento způsob vydělání skrze kryptoměny, nevyplatí tak jako v minulosti. Hlavně tedy kvůli náročnosti těžby, která prudce stoupá každý měsíc. 

Předtím než se do takových věcí pustíte, je vysoce doporučeno si nastudovat snad co nejvíce, abyste předešli možným bolestivým ztrátám.