Těžba eth minerem se vyplatí, mějte se však na pozoru před pyramidovými kryptoměnami

Pyramidové podnikání je stále všude na světě považováno za opovržení hodný trestný čin. Pyramidám, někdy se jim také říkalo „letadlo“, se u nás dařilo na počátku 90. let. Řada naivních důvěřivců neměla s podnikáním žádné zkušenosti a naletěli inteligentním podvodníkům. Ti se snaží působit i ve světě kryptoměn a jejich strategie je v principu naprosto shodná. Nalákat klienta na snadný zisk. Každou investici slibují navýšit několikanásobně za pár měsíců a pochopitelně, že k ní nikdy nedojde.

ethereum

A v zásadě stačí posbírat několik tisíc důvěřivců, každý z nich může přispět jen drobnou částkou, řekněme 200 korunami, a mají milion v kapse.
Ve světě kryptoměn důvěřivci věří planým slibům, že za dva, tři měsíce se hodnota investic zněkolikanásobí. K tomu však nemůže dojít kvůli samotnému principu. Zatímco hodnotu Litecoinu, Bitcoinu, Etherea, tedy měn, které se dají i těžit např. eth minerem, určuje trh, tedy nabídka a poptávka, pyramidové měny typu tzv. Ponziho schématu ovládá pouze jejich majitel.

O její skutečné výši rozhoduje podle skutečného počtu důvěřivců – investorů. Klasické virtuální měny slouží jako platidlo, jehož hodnota je skutečná, zatímco měna pyramidová je sama o sobě bezcenná a lze je směnit pouze v jejich uzavřené burze. To je však pouze teorie a skutečný výdělek vám nikdo nezaručí. Seriózní kryptoměny navíc využívají veřejný Blockchain, tedy transparentní databázi transakcí, ke které má přístup každý uživatel sítě měny, ovšem u podvodných měn nic takového neexistuje.

kryptoměny

Centralizace měny

Kryptoměny postavené na bázi decentralizace jsou Bitcoin, Ethereum, Monero a další. Jsou ryze anonymní a jejich proces je nezávislý od bankovního sektoru. V pyramidových systémech je pouze jedna centralizovaná burza (směnárna), jde v podstatě o podvodný systém tabulek hodnot k obchodování, ale jen mezi lidmi zaregistrovanými do tohoto systému. Je to něco jako sejf dobrovolných dárců jednomu majiteli, který připomíná vypečenou rodinu Nováků ve filmu „Co je doma, to se počítá“. Ti inkasovali od důvěřivých jmenovců z republiky 5 korun jako registrační poplatek na „sraz Nováků“, který se nikdy neuskutečnil.