Vhodné nože do zahrady

Na většině zahrad je práce jako na kostele. Pokud se o svůj zelený plácek rádi a důkladně staráte, jistě máte ve svém inventáři celou řadu nástrojů, které vám v tom pomáhají. Mezi nimi by neměl chybět ani nůž. Ovšem ten by neměl být jen tak ledajaký, ale měl by něco vydržet. Přeci jen, nejedná se o nůž, kterým máte roztírat máslo nebo krájet karotku, ale o pomocníka, díky jehož ostří dokážete seříznout každou větev. Neexistuje však pouze jeden jediný typ nože, který se hodí pro práci na zahradě, ale vybrat si můžete z daleko většího množství.
nůž a skládací metr

1.      Žabka – dá se říci, že toto je standardní nůž nejen pro zahradníky, ale také pro rybáře. Jeho hlavním znakem, který lze vidět na první pohled, je jeho zahnuté ostří. Díky této vlastnosti je daleko jednodušší provádět čisté řezy. Je však nutné se s ním naučit zacházet. Při správném zacházení je možné s ním provádět dokonalé řezy, které na rozdíl například od nůžek řezanou lokalitu nezdeformují v podobě zmáčknutí. To usnadňuje regeneraci.

2.      Roubovací nůž – z názvu je již patrné, že tento druh zahradnického nože se používá primárně k roubování. Čepel může mít sice celou řadu tvarů, ale musí být rovná, aby bylo možné s nožem udělat přesný řez. Obvykle bývají roubovací nože ostřené pouze na jedné straně, ale koupit si lze i modely s ostřím na obou stranách.

3.      Očkovací nůž – další nezbytné ostří do zahrady. S ním se provádí očkování různých okrasných květin typu růže nebo stromů. Je charakteristický svými výstupky, díky kterým je možné daleko snáze odňat stromovou kůru.
nůž na dřevo

4.      Mačeta – i když se laikům může zdát, že mačety jsou vhodné hlavně pro prosekávání se džunglí, často se používají i na mnoha českých zahrádkách. Přestože v našich končinách asi džungli očekávat nelze, i tak se mačeta více než hodí. Je výborná hlavně k proklestění si cesty křovím, které často stojí v cestě, například při stříhání trávníku.