Marihuana, ano či ne

V říjnu roku 2018 vstoupí Kanada mezi země tzv. G7, které umožňují legální pěstování a užívání marihuany pro tzv. rekreační účely. Tento krok zcela jistě přinese významné zvýšení ekonomického potenciálu v obchodní sféře, která obchoduje s pěstiteli na celém světě. Marihuana, přezdívaná jako „konopí“ totiž není jen známou rostlinou s THC drogou, nýbrž jde o víceúčelovou rostlinu. Lze ji využít v kosmetickém a oděvním průmyslu, vyrábí se z ní stavební a izolační materiály, s některými produkty se dokonce setkáte i v prodejnách zdravé výživy.
část marihuany.jpg

Vstup na americkou burzu

Jedna z amerických firem se rozhodla vstoupit s touto rozhodně netradiční a kontroverzní plodinou na ambiciózní burzu v USA, tímto způsobem chce dosáhnout značné publicity a využít možnosti zdrojů kapitálu ve veřejných nabídkách. A stalo se, že o akcie byl značný zájem především v řadách investorů ze Spojených států.
Publicita na akciových trzích však může zásadně promluvit do tohoto pěstitelského segmentu i v dalších měsících a letech, průmysl pěstování konopí totiž představuje velmi významný sektor v mnoha odvětvích lidské činnosti a postupná legalizace plodiny v některých zemích světa způsobuje celosvětový obrovský nárůst počtu pěstitelských firem. Některé z nich dodávají základní plodinu i výrobky do České republiky.
bylina konopí.jpg
Americké firmy však nemohou volně obchodovat v USA na více burzách, neboť tu stále na úrovni federální vlády a legislativy figuruje marihuana jako nelegální droga, ovšem už 75 procent všech států USA ji legalizovalo pro medicínské účely. Proto je legalizace konopí v Kanadě důležitým mezníkem, který může ovlivnit i postoj americké vlády a politiků k pěstování plodiny, jejíž produkce by přinesla světu další možnosti ve výrobě textilií, kosmetiky a léčebných přípravků. Zájem o textilní zpracování konopí roste i v Česku, materiál je totiž velice kompaktní, a především přírodní, levný, s minimálními pěstitelskými nároky.