Sodíková výbojka je nejrozšířenější zdroj světla v městských ulicích

Princip vysokotlaké výbojky je znám již řadu let. Zpočátku šlo o zdroje plněné převážně rtutí, časem je vytlačily baňky, kde dochází k hoření sodíkových par. Elektrický výboj vzniká zapálením hořáku z přírodního korundu – oxidu hliníku uzavřeného ve speciálním křemičitém skle, aby odolával agresivnímu působení žhavého sodíku. Výsledkem je pak velmi příjemné světlo, v jehož spektru převažuje žlutá a oranžová barva. Uvnitř hořáku se kromě sodíku využívá i vlastností některých vzácných plynů, např. neonu, xenonu a argonu k dosažení vyššího indexu podání barev CRI.

osvětlení stadionu

Výhody této technologie

Velmi vysoký měrný výkon – dosud nebyl překonán nejvyšší měrný výkon vysokotlakých sodíkových výbojek https://www.lightpark.cz/sodikove-vybojky/. Díky tomu je lze s úspěchem nasadit i do rozsáhlých objektů a ploch včetně veřejných prostranství – ulic, silnic a dálnic, železničních náspů a koridorů, skladovacích doků apod.
Technologie výroby nevyžaduje výrazných změn – nejsou nutné žádné rozsáhlé úpravy strojního parku a vybavení na výrobu, výrobní postupy a prostředky jsou zavedené již desítky let, stačí je pouze renovovat a udržovat.
Nízké výrobní náklady – sodík s velmi malou příměsí vzácných plynů, křemičité sklo, přírodní korund, drobné kovové části – to vše jsou levné a dostupné suroviny a spolu s nízkými náklady do strojního vybavení jde o levný osvětlovací zdroj, jeden z nejlevnějších vůbec.

světla na silnici

Nízké provozní náklady – spotřeba elektřiny je sice vyšší než u LED diodových reflektorů, nicméně dlouhá životnost bez nutnosti měnit celé svítidlo z nich činí ekonomicky výhodnou investici.
Podání barev– vlna kritiky se snáší v podstatě jen na tento jediný nešvar, který lze ovšem jako zdravotní aspekt považovat spíše za přednost. Nízký index Ra a zkreslení barev osvětlených předmětů, které jsou posazeny do žlutavých až zlatavých či oranžových tónů dodává večerní atmosféře příjemnou podobu, uklidňující a navozující klid a pohodu. Připomíná osvětlené budovy pi západu slunce a nekoliduje tím pádem s přirozenými přírodními procesy, s nimiž koresponduje i náš a zvířecí organismus. Nedochází k útlumu tvorby melatoninu a nevznikají problémy se spánkem.